Fotode haldus järeltöötlusest varundamiseni ning riistvara ja tarkvara väikesele stuudiole

Kuidas, kus ja mis formaadis pilte salvestada, hallata, kliendile jagada ja varundada? Millega pilte töödelda ja kuidas klientidele jagada?


Toimub monitori kalibreerimine Spyder 5 kalibraatoriga.


Okei, kaameraga on tore ja lihtne pildistada aga kuidas, kus ja mis formaadis neid pilte salvestada, hallata, kliendile jagada ja varundada?

Millega pilte töödelda ja kuidas klientidele jagada?

Millises värviruumis pilte teha? Milline arvuti/monitor fototöötluseks oleks sobilik?

Jube palju igasuguseid küsimusi ja dialemmasid tekib isegi juba väikese fotostuudio tasemel asju tehes.

Väike kokkuvõte siis siinkohal iseendale, et kuidas meie alustasime.

Kuna ma olen ise igapäevatöös väheke IT kalduvustega inimene, siis ei saa ma selles valdkonnas endale täiesti põlve otsas lahendusi lubada ja lihtsalt pean enda jaoks asju põhjendama ja piiratud ressursside juures võimalikult hästi tegema.

Kirjeldan siis lihtsalt neid meie koduse fotostuudio tehnilisi koostisosi selles lõigus.

Mälukaartid

  1. Pildifailid salvestame RAW formaadis, et säiliks maksimaalne töötluse võimalus ka peale pildi tegemist.
  2. Kaameral on 2 kaardipesa ja iga foto salvestatakse korraga kahe kaardi peale. Lisab väikese kindlustunde mälukaardi riknemise korral.
  3. Mälukaartide maht on 32GB. Kuna üks RAW foto võtab meil umbes 25MB ruumi, siis mahub veidi peale tuhande pildi ühele kaardikomplektile.
  4. Mälukaartide lugemiskiirus on 95Mbit/s - selleks, et see 32GB sealt vähegi normaalse kiirusega ka maha lugeda.

Arvuti, monitor ja nende kalibreerimine

  1. Arvutina kasutame Macbooki läpakat - i7 2,7GHz protsessori, 16Gb mälu, 1Gb mäluga videokaartiga (Nvidia GeForce GT 650M) ja 500GB SSD kettaga (loeb/kirjutab ~500Mbit/s).
  2. Läpakal endal on retina ekraan resolutsiooniga 2880x1800 pikslit. See lubab aegajalt ka ilma välise monitorita otse läpakaga pilte töödelda.
  3. Läpaka ekraanil värviruum küll enamvähem tavaline sRGB aga pilditeravus on super. Adobe RGB värviruumist suudab läpaka ekraan näidata umbes 76% värvidest.

    Läpaka ekraani värviruumi võrdlus Adobe RGB värviruumiga (taustal hallina)

  4. Välise ekraanina kasutame Dell UltraSharp 27" (UP2716D) monitori. See näitab ~99% Adobe RGB värviruumist. Resolutsioon on kõrguses küll väiksem kui läpaka DisplayPort väljund lubaks (1600px) aga sellest kõrgema resolutsiooniga Adobe RGB värviruumi katvad monitorid olid sellest mudelist omakorda mitmeid kordi kallimad (üle 1000€ tk).

    Delli monitori värviruumi võrdlus Adobe RGB värviruumiga (taustal hallina)

  5.  Ekraani kalibreerimiseks kasutame Spyder 5 Elite kalibraatorit. Senimaani on koostöö sellega hästi sujunud ja värvid oleme erinevatel monitoridel silmaga vaadates täiesti sarnaseks saanud. Lisaks annab see kindlustunde, et pilte tellides teame paremini mida me sealt saame.

Fototöötluse töövoog ja piltide haldus

  1. Piltide töötluseks kasutame tavapäraselt Adobe Lightroom tarkvara. Selle võimas fotode grupikaupa töötlemise võimekus, dünaamiline gruppide tekitamine (kasvõi näiteks metaandmete kaupa ISO, säri, fookuskaugus jne) ja pinstlite/filtrite võimekus on asendamatu kui jutt käib sadade fotode töötlemisest. Lisaks võimaldab see meil näiteks mugavalt stuudio ernevatele taustadele/valgustustele ja seadetele leida "presetid" mis lubavad samuti väga mugavalt fotode seadeid peale pildistamist lõplikult paika timmida.
  2. Algselt impordime RAW failid Lightroomiga kõvakettale ja töötleme ning jagame kliendile.
  3. Kogu arvuti kõvakettast teeme regulaarselt varunduse välisele peegelkettale (Raid 1) - see aitab meid juhul kui arvuti kõvakettaga peaks midagi juhtuma. Raid 1 peegelkoopia tähendab omakorda seda, et välise kõvaketta sees on tegelikult kaks kõvaketast mis on omakorda üksteise täpsed koopiad. Seega on igast failist kokku tegelikult 3 koopiat.
  4. Valmisfotod konverdime jpeg formaati ja paneme klientidele üles nende kontodele www.smugmug.com keskkonnas, mis füüsiliselt asuvad Amazoni pilveserverites.
  5. RAW failid eemaldame peale seda kõvakettalt üldse ning jätame alles ainult varuketastele juhuks kui peaks kunagi midagi nendega veel vaja teha olema.
  6. Kuna meie foto.valgusjavari.ee kontol mahupiirangut klientide failide hoidmiseks ei ole, siis me neid ka sealt ära ei kustuta vaid jätamegi need sealt klientidele kättesaadavaks.

Mõtted tulevikuks

  • Soetada veel üks samasugune Dell UP2716D monitor, et kahe monitori töövoogu kasutada (üks portrait, teine landscape).
  • Testida mõnda MIDI klahvistikku Lightroomi juhtimiseks. Näiteks https://palettegear.com/.
  • Panna koju püsti Synology server, mis teeks automaatselt vajalikul tasemel varundamist ja võimaldaks kohaliku kõvaketta asemel faile kohe välisel kettal hoiustada.
[Tagasi]

Kontakt

Heidi Eit
Jumestamine, stuudiokujundus
heidi[at]valgusjavari.ee
55 63 25 77

Janar Eit
Pildistamine, fototöötlus
janar[at]valgusjavari.ee
51 29 427
Valgus & Vari fotostuudio aadress:
Kannistiku tee 18, Lemmatsi 61704, Ülenurme Vald, Tartumaa

Ettevõtte andmed:
Value Factor OÜ
12730947
Top
{{ notification.title }} x
{{{ notification.data }}}