Fotokaamera ja objektiivide valimine stuudiole

Kuidas me portreefotograafiaks oma stuudiole fotokaamera ja objektiivid valisime, millest lähtusime ja mida tähtsaks pidasime. Meie koduse fotostuudio näitel.


Tamroni 24-70mm f2.8 Di VC USD objektiiv mida testisin grupifotode pildistamiseks.

Kui esmane plaan kuidas oma "fotostuudio kodus" teoks teha ja millest me selle idee katsetamise juures lähtume oli paigas, siis edasi tuli hakata uurima mida meil täpsemalt vaja on selle plaani elluviimiseks.

Kaamera kere valik

Kaamerate hulgast oli esialgu kaalukausil päris mitmed erinevad kaamerad mille hulgast ma siis lõpuks üks-ühele võrreldes järjest vähem sobivaid välistama asusin. Brändide osas olin üsna kiiresti kindel, et ainult Canon või Nikon on mulle meele järele.

Potentsiaalsed kandidaadid olid:

- Canon EOS 7D Mark II
- Canon EOS 6D
- Canon EOS 5D Mark III
- Nikon D610
- Nikon D750
- Nikon D810

Üldiselt oli neil keredel oma plusse ja miinuseid üksteisega võrreldes nii palju, et neid ei viitsi siin kõiki kirjeldama hakata, aga peale seda kui veensin ennast mitte ostma Nikoni D810 keret selle palju kallima hinna tõttu, jäid kaalukausile alles Canoni 5D Mark III ning Nikon D750.

Peamised põhjused eelistada Canon 5D Mark III olid järgnevad:

- Enam fookuspunkte (61 vs 51)
- 2 f-stoppi suurem ISO boost (102400 vs 51200)
- Kiirem maksimaalne säri (1/8000s vs 1/4000s)

Peamised põhjused eelistada Nikon D750 olid järgnevad:

- DXO andmetel ~10% parem pildikvaliteet (skoor 93 vs 81)
- Ekraani resolutsioon ~20% parem (1229k vs 1040k punkti)
- Väljakeeratav ekraan (jah vs ei)
- Paar megapikslit suurem sensori resolutsioon (24,3Mpx vs 22,3Mpx)
- FullHD video maksimaalne kaadrisagedus (60fps vs 30fps)
- Kergem ~20% (750g vs 950g)
- Pikem aku kestvus (1230 vs 950 fotot)
- Odavam (1889€ vs 2990€ näiteks Fotoluksis uuena)

Selles võrdluses jäi tegelikult samuti kõige enam mõjutama lihtsalt palju soodsam hind Nikonil ja mõned kehvemad näitajad võrreldes Canoniga ei saanud peopiduriks minu jaoks. Näiteks seda kiiremat säri saan kompenseerida ND filtriga vajadusel ja vähemad fookuspunktid... noh, nendega tuleb lihtsalt õppida elama. Muidugi võiks D750 fookuspunktid olla pisut paremini üle ekraani laiali jaotatud aga ainult selle eest ei hakka seda hinnavahet maksma.

Seega kere valitud: Nikon D750

Objektiivide valik

Kuna kaamera brandiks selgus Nikon, siis objektiivid tulid nüüd loomulikult sellest tulenevalt valida. 

Valikukriteeriumeid objektiivide eristamiseks oli palju:

- Esimeseks küsimuseks, kas sobivad ainult Nikkori (Nikoni originaalid) või tulevad mingi teise tootja objektiivid Tamron, Sigma jne. samuti kõne alla. 

- Teine tähtis küsimus, et kui valgusjõulised objektiivid sihiks võtta.

- Kolmas tähtis küsimus - millise fookuskaugusega objektiive vaja on.

- Neljas tähtis küsimus - kas fikseeritud fookuskaugusega või zoomobjektiivid.

- Viiendaks muud parameetrid nagu stabiliseerimine ja pildi üldine kvaliteet - teravus, kontrastikadu, vinjettimine, kromaatiline abberratsioon, moonutused jne.

- Kuuendaks siis muidugi hind

Fookuskauguse otsingul vaatasin ennekõike seda, et millised portreed mulle endale üldse meeldivad ja milliste objektiividega need siis tehtud on. Üldiselt mulle ikka meeldivad uduseks lastud taustad. Vähemasti mõned fotod teiste hulgas. Suur ava aitab sellele küll juba iseenesest kaasa aga mingi objektiiv suurema fookuskaugusega tundus ka igal juhul vajalik. Ehkki kirjandusest lähtuvalt võiks ideaalne portreeobjektiiv ~85mm olla täiskaader sensori korral.

Samas tuli arvestada ka kindlasti keskmise suurusega grupifoto pildistamisega. Seega oli mingi suurusega lainurk ka kindlasti vajalik.

Kuivõrd nii laste kui ürituste pildistamisel tundus mulle natuke kahtlane hakata iga stseeni jaoks kogu aeg objektiivi otsima ja vahetama siis fikseeritud fookuskaugusega objektiivid jäid ikka kohe alguses kõrvale. Kunsti tegemiseks ja võib-olla oskajamale proffile oleks jõukohane alati ette juba tajuda, et mida nüüd vaja läheb aga mulle tundus see liiga riskantne ja seega jäid plaani zoomobjektiivid.

Veel otsustasin varasema kogemuse baasilt ära selle iseenda jaoks, et ei soeta võimalusel ühtegi objektiivi väiksema avaga kui F2.8. Varasemalt olin proovinud igasuguste F3.5 kuni F5.6 avadeni välja ja no ei meeldinud see pimeduses kobamine ja teravustamisprobleemidega võitlemine.

Otsustasingi ära, et ei hakka mingeid segavahemikke tekitama endale ja lähen kohe kuldse trio peale algatuseks:

- 12-24mm F2.8 lainurk
- 24-70mm F2.8 standard
- 70-200mm F2.8 telezoom

Sellest kolmikust siis 24-70mm ja 70-200mm muretsen kohe ning 12-24mm siis kui juba ilma kuidagi enam hakkama ei saa või kui fotograafia juba midagi sisse toob.

Edasi asusin võrdlema siis vastavaid objektiive erinevatelt tootjatelt. Põhimõtteliselt Nikkor vs Tamron vs Sigma. Vaatasin ja lugesin hunniku ülevaateid ja võrdluseid netis ning jõudsin järeldusele, et Tamronit võiks proovida. Sigma ei kvalifitseeru ja kui vähegi mõne hea diili peaks leidma siis eelistan igal juhul Nikkorit. 

Objektiivide hinnad üldiselt peegeldavad üsna hästi ka nende kvaliteeti - seega otseloomulikult oli Nikkor kõige kallim, Tamron keskel ja Sigmat sai kõige soodsamalt tavaliselt. Hinnavahed kusjuures ei ole väikesed - 900€ versus 2200€ näiteks sama zoomivahemikuga objektiivi eest.

Nii siis tegingi alguses testi ühe Tamroni 24-70mm F2.8 objektiiviga. Seejärel Nikkor 70-200mm F2.8 ja siis jäi kuidagi ostlemise käigus silma ka üks väga heas seisus ja hea hinnaga Nikkor 85mm F1.4. See sai ka ära ostetud - peamiselt seepärast, et saaks ära proovida siis selle "kuldse" portreeobjektiivi mis ühtlasi ka väga valgusjõuline ja üks teravama pildiga objektiive maailmas. Nagu hiljem proovides selgus siis täpselt nii see ka oli - absoluutselt jõhker teravus aga ka halastamatu fotograafi vigade välja näitamine fookuspunkti valikus ja kompositsioonis seetõttu:)

Midagi hakkas nüüd juba looma... sai tehnikat tundma õppima hakata ja katsetusi tegema.

Edasi on vaja veel stuudiole mingit valgustust ja taustasid vaadata - ilma midagi väga arvestatavat korda ei saada.

Jätkub...

[Tagasi]

Kontakt

Heidi Eit
Jumestamine, stuudiokujundus
heidi[at]valgusjavari.ee
55 63 25 77

Janar Eit
Pildistamine, fototöötlus
janar[at]valgusjavari.ee
51 29 427
Valgus & Vari fotostuudio aadress:
Kannistiku tee 18, Lemmatsi 61704, Ülenurme Vald, Tartumaa

Ettevõtte andmed:
Value Factor OÜ
12730947
Top
{{ notification.title }} x
{{{ notification.data }}}